Yeni Windows 8 Bilmecesi


 

Microsoft’un piyasaya sürmesine çok az bir zaman kalan Windows 8, bildiğiniz gibi SmartScreen adlı bir güvenlik işleviyle geliyor. SmartScreen, yüklediğiniz her programı Microsoft’a bildirerek onun zararlı olup olmadığını öğreniyor. Ancak bir güvenlik araştırmacısına göre bu işlev, hacker’lar tarafından kötüye kullanılabilir.

Güvenlik araştırmacısı Nadim Kobeissi, yüklenen her programla ilgili bilgilerin Microsoft’a gönderildiğini vurguluyor. Bunun amacı, kullanıcının internetten yüklediği uygulamayı yüklemenin güvenli olup olmadığını bildirimek. Bu bilgileri ele geçirmenin mümkün olup olmadığını merak eden araştırmacı, Microsoft’un “süresi geçmiş ve güvensiz” bir HTTPS şifrelemesi yöntemi kullandığını ortaya çıkarmış. Dolayısıyla Kobeissi’ye göre bir hacker, kullanıcının uygulama yükleme alışkanlıklarını öğrenebilir ve bu yolla kullanıcının bir profilini ortaya çıkarabilir. Bu ise hacker’ın kullanıcının diğer zaafiyetlerini öğrenmesi demek.

SmartScreen’deki bu “açık”, işletim sistemi seviyesinde ilk kez Windows 8’e entegre edildiğinden, sadece Windows 8’i ilgilendiriyor. Windows 8’deki SmartScreen işlevini devre dışı bırakmanıza izin veriliyor, ancak bu çok kolay değil ve işletim sistemi onu açmanız konusunda sizi periyodik olarak uyarıyor.

Reklamlar

Aralık 18, 2012 tarihinde Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: