Güvenli Facebook Nasıl Olur?


Facebook,başka bir güvenlik sorunu nedeniyle ise Federal Ticaret Komisyonu’na ceza ödemek durumunda kalmıştı.Facebook,güvenlik işlevlerini her geçen gün geliştirse de güvenlik araştırmacılarına göre hala geliştirilmesi gereken alanlar mevcut.Bunun yanı sıra hacker’lar da tabi ki boş durmuyorlar.
Peki Facebook’da güvenli kalmak için siz ne yapmalısınız? İşte önerilerimiz:
1. HTTPS şifrelemesini etkin hale getirin
Facebook artık tüm site üzerinde şifreli HTTPS bağlantısı kurmanıza izin veriyor.Bankaların kullandığı bu güvenlik sistemi,devreye girdiğinde adres çubuğunuzda bir kilit işareti veya yeşil renkle vurgulanıyor.
Facebook için HTTPS’i etkinleştirmek için,sağ üst köşedeki oka tıklayarak Hesap ayarlarınızı açın.Sol sütundan Güvenlik bağlantısına tıklayın.Şimdi sağ taraftan Güvenli Gezinti’yi etkinleştirin.
Şifreli sayfaların yüklenmesi biraz daha uzun sürebilir.Ancak özellikle herkese açık yerlerde bu işlevi kullanmalısınız.
2. Paylaştığınız bilgilere dikkat edin
Paylaştığınız bilgiler size zararsız gibi görünebilir,güvenli fCWEBOOKancak hacker’lar bunları değerlendirebilir. Örneğin doğum gününüzü yazmak,bazı sitelerdeki güvenlik sorusunu delmekte kullanılabilir.Diğer bir sitedeki güvenlik sorusunun cevabı,profiliniz içerisinde herkese açık bir şekilde bekliyor olabilir.
3. Uygulamaları ve oyunları temkinli kullanın
Geçmişte ortaya çıkan sahte Facebook uygulamalarının kullanıcılara istenmeyen mesajlar gönderdiği ve hesapları ele geçirdiği biliniyor.
Facebook’un bu konuya yönelik geliştirdiği sistemlerden bir tanesi de Uygulama Şifreleri adı verilen özellik.Bu sayede uygulamanıza oturum açmak için tek kullanımlık şifreler oluşturabilirsiniz.
Bu durumda Facebook şifrenizi girmenize gerek kalmaz.Bir uygulama şifresi oluşturmak için Hesap ayarlarınıza,oradan Güvenlik sayfasına gidin.Uygulama Şifreleri’nin yanındaki Düzenle düğmesine basın ve ekrandaki talimatları izleyin.Uygulamaları yüklerken,sizden hangi izinleri istediklerini de gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.
4. İşiniz bittiğinde Facebook’tan çıkın
Facebook’taki işiniz bittiğinde çıkış yapmanız,”beğen” saldırıları gibi saldırılardan sizi korur.Bu tür saldırılar,siz internette gezinirken farkında olmadan bazı içerikleri beğenmenize ve gezdiğiniz siteye dair durum güncellemeleri göndermenize neden olabilir.
Reklamlar

Mart 18, 2012 tarihinde Genel, İnternet Haber içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: